درآمد شهرداری ها زیر ذره‌بین مجلس رفت

یادداشت ویژه مهندس بنایی
نماینده مردم شریف شهرستان های گناباد و بجستان

باسلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و آرزوی طول عمر با برکت مقام معظم رهبری و سلام و درود فراوان و آرزوی طاعات و عبادات خدمت مردم شریف شهرستان های گناباد و بجستان.

در این هفته شاهد ایجاد کمیسیون ویژه و مشترکی در مجلس شورای اسلامی بودیم که در جهت احصاء درآمدهای پایدار شهرداری ها در مجلس شکل گرفته و اصلی ترین هدف آن انسجام بخشی به درآمد شهرداری ها می باشد.

دلیل اهمییت این کمیسیون چند وجهی بودن آن است، به این صورت که نمایندگانی از کمیسیون های اقتصادی، شوراها و امور داخلی کشور، برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و همچنین کمیسیون عمران در کمیسیون مذکور عضو خواهند شد که بنده نیز با انتخاب اعضاء کمیسیون عمران، در کمیسیون مشترک بررسی طرح درآمد های پایدار شهرداری های کشور انتخاب گردیدم.

باور بنده بر این است که با توجه به شناخت و تجربه ای که سالیان سال در مجموعه شهرداری گناباد و بعد از آن در شهر جدید گلبهار داشته ام، خواهیم توانست به لطف باری تعالی و با همت دیگر اعضاء گامی در جهت ایجاد طرحی برای احصاء در آمد شهرداری ها در سطح کلان داشته باشیم.

آسیب شناسی که حقیر در طی این سال ها از عدم تحقق درآمد های پایدار برای شهرداری ها داشته ام شامل سه مورد اصلی می شود:۱- تاکید کاذب بر روی صدور پروانه های ساختمانی و یا تراکم فروشی به نیت ایجاد در آمد پایدار و عقب ماندگی و نبود طرح های جایگزینی برای این موضوع ۲- انسجام بخشی به درآمد شهرداری ها ۳- عدم شفاف سازی کمک های دولت به شهرداری ها.

امیدوارم با تشکیل این کمیسیون مشترک بتوانیم قانون عمران شهری را که در آن عوارض نوسازی برای ساختمان ها تعریف شده است را اصلاح کنیم و سپس با افزایش اختیارات شورای اسلامی شهر ها تعاریف مختلفی از درآمد پایدار برای شهرداری ها ایجاد نمائیم.

لذا با توجه به اینکه در طول سالیان سالی که توفیق خدمت به مردم شریف منطقه را داشته و دارم و تمرکزی که بر روی مسائل اجرایی منطقه تابحال داشته ام و بسیاری از مسائل حاشیه ای چه در سطح شهرستان و چه در سطح ملی، که مانع حرکت پیشرفت منطقه و کشور میشده را کنار گذاشته ام، از شهرداران محترم مناطق مختلف شهرستان، اساتید دانشگاه ها، اعضاء شوراهای اسلامی شهر ها و تمام صاحب نظران در عرصه خدمت رسانی به شهرداریها می خواهم با نگاه توامان به گفتمان “خدمت بی منت”، پیشنهاداتی را که در خصوص درآمد های پایدار شهرداری ها دارند جهت طرح در کمسیون مشترک با بنده در میان بگذارند و حقیر نیز همچنان در جهت برطرف کردن مشکلات شهرداری ها مخصوصاً مشکلات عدیده ای که در شهرداری های حوزه انتخابیه می باشد پیگیری خواهم نمود.

حمید بنایی نماینده مردم شریف شهرستانهای گناباد وبجستان